Durman obyčajný

Durman obyčajný (Datura stramonium)

Mohutná širokorozkonárená jednoročná bylina 30 - 100 cm vysoká, byľ priama lysá, listy o širokou čepeľou vajcovito laločnato zúbkované. Kvety vyrastajú jednotlivo v pazuchách listov. Plody sú ostnaté tobolky veľké asi ako vlašské orechy.

Durman obyčajný
Foto: Ing. Ivor RIZMAN
 
Rastie na rumoviskách, kompostoch, smetiskách, popri múroch i na poliach medzi burinami. Obsahuje prudko jedovaté tropanové alkaloidy, podobne ako ľuľkovec a blen. Liečivú drogu poskytujú listy. Mladí a neskúsení narkomani túto drogu občas zneužívajú, ale pozor - je to veľmi nebezpečné, lebo smrteľná dávka sa nedá odhadnúť. Využíva sa vo farmaceológii. Otravy durmanom boli spozorované hlavne u detí, ktoré sa nechali zlákať zaujímavo vyzerajúcim plodom naplneným množstvom čiernych semien.
 
Otrava sa prejavuje pocitom suchosti v ústach, rozšírenými zorničkami, zmätenosťou, podráždenosťou, halucináciami, koža na tvári očervenie, zrýchľuje sa pulz, otrávený bez príčiny hovorí, kričí, živo gestikuluje, býva agresívny. Potom príde štádium ochabnutosti, krvný tlak je nízky, dýchanie povrchné, končatiny studené, smrť nastáva v kóme. Hoci prognóza otráv je pomerne priaznivá (až 90% otrávených sa podarí vyliečiť), nesmieme zabúdať, že durman je rastlina smrteľne jedovatá! Liečenie spočíva vo výplachu žalúdku, v podávaní živočíšneho uhlia a vo fáze podráždenia sa podávajú sedatíva vo forme krátkodobo pôsobiacich barbiturových zlúčenín. Je celkom nevyhnutné okamžite privolať lekársku pomoc, ešte pred jej príchodom je  však dobré vyvolať vracanie.
 
V stredovekej Európe bol durman dôležitou súčasťou čarodejných odvarov, mastí ale aj nápojov lásky. V mnohých miestach Ázie prášok z durmanu považujú za významné afrodiziakum a pridáva sa do vína a cigariet. V Tanzánii ho pridávajú do piva „pombe", aby zvýšili jeho opojný účinok. Aj u Indiánov, napr. Aztékov patrí durman medzi posvätné halucinogény a z rôznych častí rastliny pripravujú opojný nápoj.
 
 
Durman obyčajný
Foto: Ing. Ján DUPKALA