Ľuľkovec zlomocný

Ľuľkovec zlomocný (Atropa bella-dona)

Je to statná 50-180 cm vysoká žľaznatá bylina s tučnou priamou a vetvenou stonkou. Vyskytuje sa vo svetlých lesoch, najmä bučinách a jedľových bučinách, často v okolí ciest, na skladoch dreva, rúbaniskách a ďalších stanovištiach s rozkladajúcim sa humusom.
 
Listy sú striedavé a rôzne veľké, špicato vajcovité až elipsovité, celookrajové, na báze klinovito zúžené. Plodom je čierna, výrazne lesklá guľovitá bobuľa (14-18 mm v priemere) vyrastajúca z hviezdicového kalichu. Bobuľa neobsahuje kôstku (na rozdiel od jedlej čerešne vtáčej), ale množstvo semien v modrofialovej šťave. Spočiatku chutí sladko, neskôr však dostáva odpornú horkú príchuť. Koreň trochu pripomína petržlen.
 
Kvitne od júna do septembra. Kvety sú jednotlivé, stopkaté, päťcípe, koruny zvončekovité (až 3 cm dlhé), zvonku hnedofialové, zvnútra lysé, hnedofialové, žltosivé až žlté, načervenalo mramorované. Cípy koruny sú ohnuté.
 
Ľuľkovec zlomocný
Foto: Ing. Tibor CZEBE
 
Celá rastlina je prudko jedovatá vzhľadom k vysokému obsahu tropánových alkaloidov, z ktorých rozhodujúci podiel tvorí L-hyoscyamin (až 70 % všetkých alkaloidov). Tieto alkaloidy pôsobia na nervový systém ako parasympatolytikum tým, že tlmia všetky muskarínové účinky acetylcholínu, utlmujú srdcovú činnosť a spôsobujú zastavenie dychu.
 
Smrteľná dávka je u malého dieťaťa už 3 bobule (!), u dospelého 10 bobúľ.
 
Ako protijed sa používa fyzostigmín alebo pilokarpín.
 
Hlavné príznaky otravy: rozšírené zreničky (atropín sa používa v očnom lekárstve), vyschnutá sliznica, začervenanie tváre, suchá a teplá pleť, zrýchlený pulz.