Obrázok 2 - funkcia transformácie rastra
Obrázok 3 - vyberieme si systém mapového listu, vhodné je mať zapnuté automatický presun. Topol má v menu omylom 2x 1:2880, zrejme druhý prípad bol pre zriedkavú mierku 1 : 2500. Transformácia pomocou prvej 1 : 2880 fungovala správne.
Obrázok 4 - nomenklatúra súradnicového systému stabilného katastra (1:2880) na príklade triangulačného listu ZS XII 14 (16 mapových listov),
Obrázok 5 Zadanie označenia mapového listu do TopoLu - Topol pozná len označenie číslami . Sekce býva uvádzaná v rohoch mapových listov, (nezamieňať s miestnym číslovaním používaným na katastri)
Obrázok 6 - Na obrazovke vyberieme len zdrojové vlícovacie body (cieľové zadal Topol), transformáciu najčastejšie afinnú. Mapové rohy zadávame v poradí: ľavý horný, pravý horný, ľavý dolný, pravý dolný.
Obrázok 7 - ak je scanovaný podklad kvalitný, odchýlky sú minimálne
Obrázok 8 - vhodné je orezať z rastru mimorámové údaje. Topol 9.0 však potrebuje pri polygone sa vrátit na ten istý bod, v ktorom polygon začína (počiatočný bod je potrebné znovu odkliknúť ako bod konečný)
Obrázok 9 - Názov rastra je vhodné zvoliť tak aby jednoznačne vyjadroval o akú mapu ide. Ak sa predpokladá otváranie rastru v Topoli verzie 6, je nutné nepresiahnuť 8 znakov v názve!
Obrázok 10 - správnosť transformácie rastra nám potvrdí súlad s gridom Gellerthegy 1 : 2880