ForestPortal » Odborná sekcia I. » Poľovníctvo » Manažment poľovnej zveri
+421 45 53 14 111
deer2

Manažment poľovnej zveri

Foto:Ing. Peter Kaštier

Informačný systém v poľovníctve a poľovnícke plánovanie

Poľovnícke plánovanie

Poľovnícke plánovanie obsahuje

  1. koncepciu rozvoja poľovníctva v Slovenskej republike,
  2. koncepcie chovu zveri v poľovných oblastiach a poľovných lokalitách,
  3. výhľadový plán poľovníckeho hospodárenia v poľovnom revíri na obdobie 10 rokov,
  4. ročné plány poľovníckeho hospodárenia v poľovnom revíri.

Poľovnícke plány musia zabezpečiť trvale udržateľné obhospodarovanie a využívanie zveri, ochranu a zachovanie jej genofondu a zachovanie biodiverzity. Musia sa zostavovať tak, aby rešpektovali potrebu ochrany prírody a krajiny, potrebu ochrany poľnohospodárskej výroby a lesnej výroby pred škodami spôsobenými zverou a zabezpečovali ochranu zdravia a bezpečnosti obyvateľov Slovenskej republiky.

 

Koncepciu rozvoja poľovníctva v Slovenskej republike zabezpečuje ministerstvo v spolupráci s komorou a schvaľuje vláda Slovenskej republiky.

Koncepciu chovu zveri v poľovných oblastiach zabezpečuje a schvaľuje príslušný okresný úrad podľa návrhu poradného zboru.

Výhľadový plán poľovníckeho hospodárenia zabezpečuje užívateľ poľovného revíru prostredníctvom odborne spôsobilej právnickej osoby alebo fyzickej osoby a schvaľuje ho okresný úrad na návrh chovateľskej rady príslušného chovateľského celku.

Ročný plán poľovníckeho hospodárenia v poľovnom revíri

  1. vypracúva a predkladá na schválenie okresnému úradu užívateľ poľovného revíru,
  2. musí zohľadňovať chovateľské ciele určené vo výhľadovom pláne poľovníckeho hospodárenia,
  3. schvaľuje na základe stanoviska chovateľskej rady, okresný úrad.

Schválený plán poľovníckeho hospodárenia je pre užívateľa poľovného revíru záväzný. Plnenie tohto plánu sleduje poradný zbor a chovateľská rada a kontroluje podľa pôsobnosti okresný úrad.

Okresný úrad môže zmeniť počas plánovaného obdobia plán poľovníckeho hospodárenia najmä v dôsledku vzniku škôd na poľnohospodárskych kultúrach alebo lesných kultúrach zverou alebo v dôsledku veterinárnych nákaz alebo živelných pohrôm alebo pri poklese stavu zveri alebo pri premnožení zveri.

Okresný úrad je oprávnený kontrolovať správnosť zostavovania plánu, reálnosť jeho plnenia a vyžadovať odstránenie zistených nedostatkov v určenom termíne.

Poľovnícka štatistika a informačný systém v poľovníctve

Spracovanie poľovníckej štatistiky je v pôsobnosti Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Štatistický výkaz zostavujú užívatelia všetkých poľovných revírov v SR. Zber a kontrolu výkazov zabezpečujú Okresné úrady. Samotné spracovanie a vyhodnotenie výsledkov poľovníckej štatistiky zabezpečuje Národné lesnícke centrum.

Štatistický výkaz zostavujú užívatelia poľovných revírov na základe údajov prvotnej poľovníckej evidencie (príloh vykonávacej vyhlášky 344/2009 k zákonu o Poľovníctve v znení neskorších predpisov), čiže predstavuje oficiálne údaje o výsledkoch a stave poľovníckeho hospodárenia v jednotlivých poľovných revíroch, okresoch a krajoch Slovenska. Pri spracovaní výsledkov poľovníckej štatistiky sa vychádza z inventarizácie poľovných revírov, preto je veľmi dôležité, aby Okresné úrady každoročne pri zasielaní štatistických výkazov informovali o prípadných zmenách v usporiadaní poľovných revírov. Presná evidencia poľovných revírov je základom komplexného spracovania štatistických podkladov zo všetkých poľovných revírov Slovenska.

Výsledky poľovníckej štatistiky poskytujú veľmi dôležité údaje o tendenciách vývoja a zmien, ktoré slúžia hlavne pre potreby riadenia a rozvoja poľovníctva na Slovensku. Získavajú sa tiež veľmi cenné údaje o rozšírení a areáloch jednotlivých druhov zveri, údaje o ich vzájomných vzťahoch a vývoji.

Informačný systém poľovníctva, poľovnícka štatistika

Výsledky poľovníckej štatistiky poskytujú veľmi dôležité údaje o tendenciách vývoja a zmien, ktoré slúžia hlavne pre potreby riadenia a rozvoja poľovníctva na Slovensku. Získavajú sa tiež veľmi cenné údaje o rozšírení a areáloch jednotlivých druhov zveri, údaje o ich vzájomných vzťahoch a vývoji.

Podľa § 31 zákona č. 274/2009 Z. z. o poľovníctve v znení neskorších predpisov správcom informačného systému v poľovníctve je ministerstvo. Aj na plnenie týchto úloh MPRV SR zriadilo Národné lesnícke centrum, ktoré podľa zriaďovacej listiny č. 3155/2018-250 z 28.09.2018 (ako aj predchádzajúcich) zabezpečuje tvorbu a spravovanie informačného systému v oblasti lesného hospodárstva, poľovníctva a drevospracujúceho priemyslu, je správcom informačného systému lesného hospodárstva a poľovníctva (ISLHP), poskytuje informácie z Informačného systému lesného hospodárstva a aktualizuje jeho databázy.

Užívatelia poľovných revírov majú možnosť viesť poľovnícku agendu v aplikácii Poľovnícka štatistika (POLOVSTAT, https://gis.nlcsk.org/polovstat) a podávať štatistický výkaz aj v elektronickej forme. Pracovník okresného úradu – pozemkového a lesného odboru vytvorí na požiadanie užívateľa poľovného revíru prístup do webovej aplikácie Poľovnícka štatistika pre poľovníckeho hospodára. Prostredníctvom tejto aplikácie môže poľovnícky hospodár zadať údaje za poľovný revír, v ktorom pôsobí. Nezanedbateľným prínosom využívania elektronickej formy výkazu je celkové zjednodušenie výkazníctva pre užívateľov poľovných revírov a automatické preberanie niektorých základných údajov, ktoré sa doteraz museli každoročne prepisovať. Vylepšením je aj systém logickej kontroly, ktorá upozorní na nesprávne zadané hodnoty. Po odoslaní vyplneného výkazu okresnému úradu, jeho pracovník výkaz odsúhlasí a týmto sa údaje z výkazu zapíšu do informačného systému.

Poľovnícke plánovanie

Postup a zásady plánovania chovu jednotlivých druhov zveri sú uvedené vo vykonávacej vyhláške č. 344/2009 k zákonu o Poľovníctve v znení neskorších predpisov