ForestPortal » Odborná sekcia I. » Lesnícka politika a legislatíva » Medzinárodná » Fórum OSN o lesoch
Fórum OSN o lesoch
- Lesnícka politika a legislatíva
- Medzinárodná
- Národná
- Trvalo udržateľné obhospod. lesov
- Certifikácia lesov
United Nations Forum on Forests – UNFF patrí k rozhodujúcim globálnym lesníckym procesom. Má charakter medzinárodnej iniciatívy a zakladá sa na princípoch platných pre trvalé alebo dočasné orgány OSN. Jeho činnosť vychádza zo záverov prijatých na Konferencii OSN o životnom prostredí a rozvoji. UNFF vzniklo rezolúciou Resolution 2000/35 ECOSOC ( Economic and Social Council of the United Nations) v októbri 2000 ako nástupca Medzivládneho panelu o lesoch (Intergovernmental Panel on Forests – IPF) a Medzivládneho fóra o lesoch (Intergovernmental Forum on Forests – IFF), vychádzajúcich z Deklarácie Konferencie OSN o životnom prostredí a rozvoji (Rio Declaration), Zásad lesníctva ( Forest Principles) a Kapitoly 11 Agendy 21.
UNFF má univerzálne členstvo a pozostáva zo všetkých členských štátov OSN a špecializovaných organizácií.
Hlavným cieľom UNFF je podpora obhospodarovania, ochrany a trvalo udržateľného rozvoja všetkých typov lesov na planéte Zem. Pre dosiahnutie uvedeného cieľa bolo identifikovaných 6 hlavných funkcií fóra:
- Podpora implementácie medzinárodných záväzkov súvisiacich s lesmi, najmä „IPF/IFF Proposals for Action“;
- Poskytnutie medzinárodného fóra pre ďalšiu tvorbu a rozvoj politík a dialóg medzi vládami jednotlivých krajín, medzinárodnými organizáciami a hlavnými záujmovými skupinami identifikovanými v Agende 21, s cieľom podpory všeobecného pochopenia konceptu TUOL a riešenia problémových oblastí a aktuálnych prioritných otázok súvisiacich s lesmi, a to holistickým, komplexným a integrovaným spôsobom;
- Podpora spolupráce a koordinácie politík a programov pri riešení otázok dotýkajúcich sa lesov;
- Podpora medzinárodnej spolupráce a spolupráce medzi sektormi na národnej, regionálnej a globálnej úrovni;
- Monitorovanie, hodnotenie a podávanie správ o dosiahnutom pokroku;
- Posilnenie politických záväzkov vo vzťahu k obhospodarovaniu, ochrane a trvalo udržateľnému rozvoju všetkých typov lesov.
- Odvrátiť úbytok výmery lesov na celom svete prostredníctvom TUOL, vrátane ochrany, obnovy, zalesňovania plôch bez lesov a obnovy lesov zalesňovaním, a zvýšiť úsilie pri predchádzaní degradácii lesov.
- Zvýšiť hodnotu ekonomických, sociálnych a environmentálnych úžitkov z lesov, vrátane zlepšenia živobytia ľudí závislých na lesoch.
- Významne zvýšiť výmeru chránených lesov na celom svete a výmeru ostatných lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom; zároveň zvýšiť podiel lesných produktov pochádzajúcich z lesov obhospodarovaných trvalo udržateľným spôsobom.
- Odvrátiť nežiaduci pokles oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) určenej pre TUOL a vo výrazne väčšom objeme mobilizovať nové a dodatočné finančné prostriedky zo všetkých zdrojov s cieľom implementácie TUOL.
Historickým sa stalo 7. zasadnutie UNFF v apríli 2007, ktoré prijalo návrh textu právne nezáväzného nástroja pre všetky typy lesov (Non-Legally Binding Instrument on All Types of Forests, NLBI), ktorý bol 17. 12. 2007 prijatý Valným zhromaždením OSN. Šlo o prvý konsenzus na globálnej úrovni v otázke spoločného prístupu k TUOL. Diskusie a formálne negociácie prebiehali od roku 1992.
V roku 2017 prijalo Valné zhromaždenie OSN Strategický plán OSN pre lesy 2017-2030, ktorý poskytuje globálny rámec pre akcie na všetkých úrovniach podporujúce trvalo udržateľné obhospodarovanie všetkých typov lesov a stromov mimo lesa a zastavenie odlesňovania a degradácie lesov. Jadrom Strategického plánu je šesť Globálnych cieľov pre lesy a 26 súvisiacich cieľov, ktoré majú byť, dobrovoľne a všeobecne, dosiahnuté do roku 2030. Tieto ciele sú v súlade s cieľmi Medzinárodnej dohody o lesoch a prispievajú k pokroku v dosahovaní Cieľov udržateľného rozvoja, Aiči cieľov v oblasti biodiverzity, Parížskej dohody prijatej v rámci Rámcového dohovoru OSN o klimatickej zmene a ďalších medzinárodných záväzkov a procesov vzťahujúcich sa k lesom.